Gospodarstwo Rolne i Sadownicze
Wojciech Klimkiewicz

Program "Owoce w szkole"


Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/klimkiewicz2/public_html/_smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 273

Nasze gospodarstwo uczestniczy w programie „OWOCE W SZKOLE” od samego początku , czyli od jego uruchomienia przez Komisję Europejską w roku szkolnym 2009/2010.

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępniamy się kilka razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

Owoce dostarczane do programu pochodzą z naszego 200 hektarowego sadu, produkowane są według surowych wymagań integrowanej produkcji roślin (IP) z udziałem metod biologicznych, dzięki temu owoce i warzywa z naszych pól posiadają wysokie walory zdrowotne i dietetyczne co potwierdzają państwowe certyfikaty.

Porcje warzywne przygotowywane są bezpośrednio przed wydaniem, celem zapewnienia ich maksymalnej świeżości, a dostarczane codziennie we wczesnych godzinach rannych.

Warzywa z najsłodszych i najsmaczniejszych odmian , krojone w słupki przypominające frytki oraz talarki, są atrakcyjne dla dzieci. Dzieci ze szkół, do których realizujemy dostawy mogą odwiedzić nasze gospodarstwo i zapoznać się z pracami w sadzie i przechowalni.

Dla organizowanych wycieczek do naszego sadu przygotowujemy zabawy i konkursy.


Święto Kwitnącej Jabłoni

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego wraz z naszym Zakładem Sadowniczym Wtelno Sp. z o.o. zorganizowali 14 maja bieżącego roku „Święto Kwitnącej Jabłoni” . W imprezie tej uczestniczyły dzieci z okolicznych szkół biorących udział programie „ Owoce w szkole”, przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalne media. W czasie spotkania uczniowie uczestniczyli w różnych grach, zabawach i konkursach. Każde dziecko zostało obdarowane jakąś nagrodą i owocami a szkoły sprzętem sportowym. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani zupą przygotowaną przez znanego bydgoskiego kucharza – Jana Rado z „Bistro Pyszni i Szybcy”.

Poniżej podajemy link do strony z relacją telewizyjną m.in. z tego spotkania. http://www.tvp.pl/bydgoszcz/edukacja/mamy-to/wideo/1805/15250323

oraz http://www.arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3080:roztanczona-zumba-w-zakladzie-sadowniczym-wtelno&catid=163:ot-arr-w-bydgoszczy&Itemid=879

  • konkurs mozaika warzywna

  • konkursy i zabawy

  • poczęstunek gorącą zupą pomidorową

  • rozdanie nagród

  • pożegnalny poczęstunek